Borelioza – leczenie, objawy

22 maja 2018

Borelioza czyli choroba z Lyme, została rozpoznana w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych. To jest podstępna, wieloukładowa choroba zakaźna, która potrafi „zmarnować” życie.

Inwazja kleszczy w ostatnich latach przybrała znacznie na sile. Te krwiożercze potwory są niewielkie, nimfy kleszczy mają zaledwie 0,5 milimetra i bytują zwykle w trawach, a nie jak mylnie się sądzi w lasach i parkach wysoko na drzewach. Jedynie dorosłe osobniki mogą przesiadywać na wysokości do 150 cm. Kleszcze, żywią się krwią, po której „opiciu się” mogą powiększyć swoje rozmiary ponad 200 razy.

Skala epidemii boreliozy nigdy jednak nie była tak wielka, jak obecnie. Ogromny wpływ na statystyki zachorowalności na boreliozę i inne choroby przenoszone przez kleszcze, ma wzrost świadomości pacjentów na temat niebezpieczeństw, jakie niesie potencjalny kontakt z tymi pajęczakami. Niestety nadal specjaliści są przekonani, że borelioza jest prawidłowo diagnozowana jedynie w co dziesiątym przypadku.

Większość nowych przypadków boreliozy jest notowana między kwietniem a listopadem, najwięcej jednak przypadków bo około 80 % występuje w czerwcu i lipcu, kiedy to zaczynają żerować trudne do zauważenia mikroskopijne nimfy kleszczy.

Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia , który jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy.

Rumień w boreliozie pojawia się na skórze nie od razu, lecz najwcześniej dopiero po 3 dniach od ukąszenia. Zwykle znika samoistnie po upływie miesiąca. Gdy utrzymuje się dłużej i pojawia się w innych miejscach skóry, można mówić o wczesnej rozsianej postaci boreliozy.

Niestety nie istnieje żadna diagnostyka medyczna, która jest w stanie potwierdzić boreliozę zaraz po ugryzieniu. Najszybciej, bo już po kilku dniach, wynik na obecność bakterii jest w stanie wykryć test wykonany biorezonansem. Tradycyjnymi metodami wyniki można uzyskać po około miesiącu, niestety jest już zwykle za późno aby zahamować rozwój choroby. Im wcześniej zdiagnozujemy boreliozę tym mamy większą szansę na całkowite wyleczenie za nim zdąży przejść w fazę rozsianą.

W ciągu kilku tygodni po ukłuciu kleszcza, krętki rozprzestrzeniają się za pośrednictwem krwi do odległych miejsc w organizmie: stawów, serca, układu nerwowego.

Objawy boreliozy:

 • objawy kardiologiczne, kołatanie serca, skoki ciśnienia, zapalenie mięśnia sercowego. obniżone zdolności intelektualne, trudności w wysławianiu, brak koncentracji, krótkotrwałe zaniki pamięci, halucynacje słuchowe, zawroty głowy, spadek temperatury ciała
 • zaburzenia wzroku: podwójne widzenie, nieostrość widzenia, tzw. mroczki przed oczami, zapalenia nerwu wzrokowego, światłowstręt.
 • depresja
 • zespół chronicznego zmęczenia
 • rumień wędrujący
 • bezsenność
 • wypadanie włosów
 • silne bóle stawów (najczęściej kolanowych i biodrowych)
 • cykliczny charakter nasilenia objawów
 • objawy grypopodobne z powiększeniem obwodowych węzłów chłonnych
 • porażenie nerwu twarzowego
 • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu (objawiające się silnymi bólami głowy, sztywnością karku, nudnościami i wymiotami)
 • problemy ze słuchem

Przed boreliozą nie da się też całkowicie ochronić. Zaszczepić można się jedynie na kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, które jest śmiertelnie niebezpieczne i może prowadzić do nieodwracalnych zmian neurologicznych

Pamiętajmy podczas wypraw do lasów, parków koniecznie używaj preparatów odstraszających kleszcze.

Po powrocie do domu trzeba uważnie obejrzeć całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza, który już zdążył się wkłuć, uchwyć go np. pęsetą tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnij do góry. Rankę starannie zdezynfekuj i obserwuj.

Pamiętajmy również o zwierzętach, zakładając im obroże odstraszające kleszcze, spryskując specjalnymi do tego przeznaczonymi sprayami, lub należy podawać tabletki przeciw pasożytom.


BIOLUMED

Gabinet biorezonansu magnetycznego w Warszawie, korzystający z aparatury Bicom®Optima. Testy alergiczne, terapie odczulające, borelioza i inne zabiegi.

Gabinet

Zapraszamy do naszego gabinetu i kontaktu:
ul. Czerniakowska 71 lok.101
00-715 Warszawa
Telefon: 606-818-901
Akceptujemy płatności kartami płatniczymi.

Spotkajmy się na:

Copyright 2018 - BioLuMed - Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie TwojeCentrum.pl